Vy byste pořád seděla? Takhle na to vyzrát!
Pořád u počítače?
„Vy byste pořád seděla,“ zaznívá vám v uších? Možná na tom něco bude. V dnešní době trávíme u počítačů, tabletů a mobilů čím dál více času. Práce, zábava, komunikace – všechno se přesunulo do online světa. A to s sebou přináší i rizika. Sedavý životní styl je spojován s řadou zdravotních problémů, jako jsou obezita, bolesti zad, kardiovaskulární choroby a dokonce i některé typy rakoviny. Dlouhodobé sezení zpomaluje metabolismus, oslabuje svaly a zatěžuje klouby. Nejde ale jen o fyzické zdraví. Nedostatek pohybu a pobytu na čerstvém vzduchu negativně ovlivňuje i naši psychiku. Může vést k únavě, stresu, poruchám spánku a depresím.
Sedavý životní styl: hrozba
„Vy byste pořád seděla!“ fráze, kterou mnozí z nás slýchají od dětství. Ať už jde o nadšené hráče počítačových her, vášnivé čtenáře nebo studenty trávící hodiny učením, sedavý životní styl se stal neoddělitelnou součástí moderní společnosti. Bohužel, to, co se může zdát jako nevinný zlozvyk, představuje závažnou hrozbu pro naše zdraví. Dlouhodobé sezení zvyšuje riziko obezity, srdečních chorob, cukrovky 2. typu a některých typů rakoviny. Oslabuje svaly, zhoršuje držení těla a může vést k bolestem zad a kloubů. Ačkoliv se to nemusí zdát, sedavý životní styl je tichý zabiják, který si vybírá svou daň nenápadně, ale zato s fatálními následky.
Rizika pro zdraví
„Vy byste pořád seděla!“ Znáte to? Často slýcháme, že se máme hýbat. Ale co se vlastně děje s naším tělem, když trávíme příliš mnoho času na židli? Sedavý životní styl s sebou nese řadu zdravotních rizik. Dlouhodobé sezení zvyšuje riziko obezity, srdečních chorob, cukrovky 2. typu a některých typů rakoviny. Při nedostatku pohybu slábnou svaly, zkracují se šlachy a zvyšuje se riziko bolestí zad, kloubů a hlavy. Důležité je si uvědomit, že i když pravidelně cvičíme, ale zbytek dne prosedíme, nevyhneme se negativním dopadům sedavého zaměstnání.
Bolesti zad a kloubů
Vy byste pořád seděla, viďte? U počítače, u televize, v autě... Známe to. Ale věděli jste, že sedavý životní styl je jako tichý zabiják pro vaše záda a klouby? Dlouhé hodiny strávené vsedě vedou k ochabování svalů, které pak nejsou schopny dostatečně podpírat páteř. To má za následek bolesti zad, ztuhlost a v horších případech i vážnější problémy s ploténkami. A není to jen o zádech!
Trpí i vaše kyčle, kolena a kotníky. Nedostatek pohybu zpomaluje cirkulaci krve a kloubní výživa se nedostává tam, kam má. Výsledkem jsou bolesti, záněty a v krajních případech i artróza. Takže až budete mít zase chuť se uvelebit na gauči, vzpomeňte si na tohle: pohyb je život a vaše záda a klouby vám za něj poděkují.
Obezita a cukrovka
„Vy byste pořád seděla!“ Kolikrát už jste tuhle větu slyšeli? A kolikrát byla mířená na vás? V dnešní době, kdy trávíme hodiny u počítačů a večer se nejraději uvelebíme u televize, je sedavý životní styl bohužel běžnou součástí našich životů. Málokdo si ale uvědomuje, jak moc může dlouhodobé sezení škodit našemu zdraví. A nejde jen o bolavá záda! Obezita a cukrovka 2. typu jsou jen špičkou ledovce. Nedostatek pohybu totiž negativně ovlivňuje metabolismus, snižuje citlivost buněk na inzulin a podporuje ukládání tuku v oblasti břicha.
Vliv na psychiku
Dlouhé hodiny strávené sezením, ať už v práci, doma u televize nebo na cestách, si vybírají svou daň nejen na našem těle, ale i na psychice. "Vy byste pořád seděla," slýcháváme často, aniž bychom si uvědomovali, jak moc tato nevinná věta odkazuje na sedavý životní styl a jeho negativní dopady. Nedostatek pohybu totiž vede ke zpomalení metabolismu, snížení produkce endorfinů, hormonů štěstí, a naopak ke zvýšené tvorbě stresových hormonů. To se projevuje únavou, podrážděností, poruchami spánku a v dlouhodobém horizontu může vést až k úzkostem a depresím. Pravidelný pohyb, i když jen krátká procházka, dokáže divy. Rozproudí krev, okysličí mozek a podpoří tvorbu endorfinů, které navozují pocity štěstí a spokojenosti. Nezapomínejme proto na své psychické zdraví a dopřejme si dostatek pohybu. Naše mysl nám za to poděkuje.
Jak se hýbat více?
Víte, jak se říká: "Vy byste pořád seděla!" A ruku na srdce, není to tak trochu pravda na většinu z nás? Sedavý životní styl se stal běžnou součástí našich životů a často si ani neuvědomujeme, jak moc nám škodí. Dlouhé hodiny strávené u počítače, v autě nebo na gauči před televizí se podepisují na našem zdraví - a to jak fyzickém, tak psychickém.
Jak z toho ven? Nejde o to stát se hned profesionálním atletem. Stačí drobné změny v každodenním životě a uvidíte, že se budete cítit lépe. Zkuste třeba chodit pěšky do práce nebo vystoupit o zastávku dřív a zbytek dojít. Místo výtahu dejte přednost schodům. A co takhle procházka v přírodě s rodinou nebo s přáteli? Pohyb by se měl stát přirozenou součástí vašeho života, ne něčím, co musíte do svého nabitého programu složitě vměstnávat.
Tipy pro aktivnější den
Vy byste pořád seděla? Chápeme to, pohodlný gauč a oblíbený seriál lákají. Ale věděli jste, že sedavý životní styl je označován za „tichého zabijáka“? Nebojte, nemusíte se hned stát maratonským běžcem. I malé krůčky ke zdravějšímu životu se počítají. Co takhle zkusit vystoupit o zastávku dřív a zbytek dojít pěšky? Nebo si dát krátkou procházku během polední pauzy? Schody místo výtahu jsou taky skvělou volbou. A co teprve pravidelné protažení u pracovního stolu? Stačí pár minut a vaše tělo vám poděkuje. Nezapomínejte, že pohyb by se měl stát přirozenou součástí vašeho dne, ne jen něčím, co „musíte“ odškrtnout ze seznamu. Najděte si aktivitu, která vás baví, a užívejte si radost z pohybu!
Pohyb je život, a vy byste pořád seděla? Copak nevidíte, jak vám tělo chřadne a duch leniví?
Božena Němcová
Cvičení i v práci
„Vy byste pořád seděla,“ zaznívá vám v uších a vy víte, že je to pravda? Odkaz na sedavý životní styl je jasný – bolesti zad, únava, a v dlouhodobém horizontu i vážnější zdravotní problémy. Ale co s tím, když máte sedavé zaměstnání? Nezoufejte, i v práci se dá cvičit! Stačí pár minut denně a vaše tělo vám poděkuje. Zkuste jednoduché protažení zad a krční páteře, které zvládnete i na kancelářské židli. Projděte se během polední pauzy, vyběhněte schody místo jízdy výtahem, zapojte fantazii. I malé krůčky se počítají a vedou k cíli – zdravějšímu a aktivnějšímu životnímu stylu.
Aktivita | Spálené kalorie za hodinu (cca) |
---|---|
Sezení u počítače | 100 |
Chůze (mírné tempo) | 300 |
Jízda na kole (rekreační) | 400 |
Plavání (mírné tempo) | 500 |
Procházka a sport
„Vy byste pořád seděla!“ Tak tuhle větu slýcháme často, že? Ať už od rodičů, partnerů nebo přátel. A víte co? Mají pravdu! Sedavý životní styl je v dnešní době bohužel běžný, ale rozhodně ne zdravý. Trávíme hodiny v práci u počítače, pak se přesuneme k televizi a volný čas věnujeme spíše scrollování na mobilu než pohybu.
Naše tělo ale pohyb potřebuje jako sůl. Pravidelná procházka je skvělým začátkem, jak se hýbat a zároveň si pročistit hlavu. Nemusíte hned běžet maraton, stačí začít pozvolna. Zkuste zaparkovat auto dál od práce, vynechat výtah a jít po schodech nebo si dopřejte večerní procházku se čtyřnohým parťákem.
Procházka prospívá nejen našemu fyzickému, ale i psychickému zdraví. Zlepší se vám nálada, sníží se stres a úzkost a budete lépe spát. Tak co, jdeme na to?
Zdravý pohyb pro každého
Vy byste pořád seděla, viďte? Známe to. Práce u počítače, cestování autem, večery u televize – náš životní styl nás často nutí trávit dlouhé hodiny vsedě. Sedavý životní styl je ale bohužel spojován s řadou zdravotních rizik, jako jsou obezita, srdeční choroby nebo cukrovka.
Jak z toho ven? Odpověď je jednodušší, než si myslíte: zdravý pohyb. Nemusíte se hned stát maratonským běžcem. Stačí začít zlehka a postupně do svého života zařazovat více aktivit. Procházka do práce, schody místo výtahu, krátká rozcvička během dne – to vše se počítá a vašemu tělu i mysli to jen prospěje. Pamatujte, že i malé krůčky vedou k velkému cíli.
Publikováno: 25. 11. 2024
Kategorie: Zdraví